Zdecydowaliśmy się na analizę serwisu X (dawniej Twitter) ze względu na jego wykorzystanie polityczne oraz publiczny charakter wszystkich zamieszczanych tam wpisów. A także ze względu na wyjątkową aktywność w tym medium większości zarejestrowanych komitetów wyborczych oraz kandydatek i kandydatów. W badaniu zostały wykorzystane publicznie dostępne wpisy użytkowników z serwisu X (wcześniej Twitter), dane mają charakter publiczny i zostały opublikowane przez zalogowanych do serwisu użytkowników. Wzmianki zostały zagregowane za pomocą narzędzia internetowego SentiOne Listen – AI online listening.
Monitoring powstaje przy współpracy z Centrum Badań nad Uprzedzeniami. CBU na Wydziale Psychologi Uniwersytetu Warszawskiego to uniwersytecka jednostka badawcza zajmująca się tematyką stereotypów, uprzedzeń, dyskryminacji a więc podstawowych zagadnień z zakresu psychologii społecznej i politycznej. www.cbu.psychologia.pl
Badano tylko i wyłącznie język pisany. We wszystkich użytych frazach, które zostały wykorzystane do stworzenia korpusu (zbiór wypowiedzi), zachowano pisownię oryginalną.
Korpus tworzony był na podstawie wyszukiwania fraz kluczowych dwóch typów.
Frazy dotyczące Żydów zostały oparte o słowa kluczowe identyfikujące wzmianki dotyczące grupy – np. wszystkie odmiany słowa ‘Żyd’, ‘Izrael’ i ‘izraelczyk’, jak i frazy pokrewne (także pogardliwe) np. ‘Żydek’, ‘Izraelita’, ‘Judejczyk’. Uwzględnione zostały także etnofaulizmy (pogardliwe etykiety) – (‘Parchy’, ‘Chachły’). W słowach kluczowych uwzględniono także odmienne – często stosowane w internecie – formy pisania poszczególnych nazw np. ‘7ydzi’, ‘rzytów’, ‘ysrael’ . Na podstawie dostępnej literatury oraz analizy treści zamieszczanych w internecie, w tym na platformie X (dawniej Twitter), ustalono też i włączono do wyszukiwań frazy-etykiety stosowane do określania Żydów nie odnoszące się bezpośrednio do nazw etnicznych np. ‘żmijowe plemie’, ‘chazarzy’, ‘żymianie’. Dodatkowo do korpusu dodano frazy identyfikujące najczęściej występujące tematy powiązane z Żydami w polskim internecie (na podstawie przeglądu wzmianek z poprzednich 10 miesięcy). Tematy te obejmowały: holokaust, dyskusje wokół pogromów w Jedwabnem, ustawę Just 447, Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, teorie spiskowe, np. odwołania do “Mędrców Syjonu”, a także znane osoby np. Soros czy rodzinę Rotszildów często przywoływanych w kontekście spisków*.
Jako frazy kluczowe identyfikujące polityków zostały potraktowane adresy kont na platformie X (dawniej Twitter), unikalne ciągi znaków tworzące adres głównej strony, tak zwana „nazwa użytkownika”. Znaki te pojawiają się we wszystkich wzmiankach publikowanych na danym koncie oraz na wszystkich podanych postach a także postach innych autorów/autorek, w których oznaczono dane konto. Listy zostały stworzone na podstawie wyboru kluczowych (15) liderów dla pięciu najwyższych bloków wyborczych (będących komitetami wyborczymi) z największym poparciem sondażowym: Prawo i Sprawiedliwość (PiS), Koalicja Obywatelska (KO), Konfederacja Wolność i Niepodległość (Konfederacja), Trzecia Droga (Polska 2050 Szymona Hołowni oraz Polskie Stronnictwo Ludowe) i Nowa Lewica. A także głównych kont partii, kont europosłów powiązanych z każdym z ruchów oraz kandydatek i kandydatów z list wyborczych miejsc pierwszych i drugich, a także list osób kandydujących do senatu. Uwzględniają one konta kandydatek i kandydatów utworzone w serwisie X (dawniej Twitter) do dnia 15.09.2023.
W ten sposób powstały korpus zawiera wszystkie wzmianki na temat Żydów, judaizmu i Izraela oraz wszystkie wzmianki na temat wybranych reprezentantów poszczególnych ugrupowań oraz profili poszczególnych partii.
PiS | 205 kont |
---|---|
KO | 201 kont |
Konfederacja | 186 kont |
Trzecia Droga | 162 kont |
Nowa Lewica | 152 kont |
Analiza korpusu polega na zliczaniu wybranych słów i fraz kluczowych.
W podstawowej wersji raportu przedstawiamy jedynie uproszczone wyniki indeksów dla:
Przykładowe wykluczenia (pisownia oryginalna)
* Ze względu na współwystępowanie pewnych fraz czy też wspólnych ciągów liter dla poszczególnych tematów w przeglądzie zastosowano także serię wykluczeń pozwalających zmniejszyć liczbę fałszywych trafień. Na przykład w przypadku kluczy kodujących wzmianki o mordzie w Jedwabnem wykluczono listę 42 fraz odnoszących się do jedwabnych elementów garderoby.
** Na podstawie przeglądu losowego 1000 wzmianek stwierdzono, że fałszywych pozytywnych zaklasyfikowanych wzmianek jest poniżej 0,2% a fałszywych negatywnych około 10,3%. Jako fałszywe negatywne traktowano wszystkie obraźliwe antysemickie treści.
**** Kontekst polityczny NIE oznacza, że autorem/autorką jest osobą sympatyzującą z danym ugrupowaniem. Takie posty zawierają zarówno hejt używany dla wsparcia narracji zgodnej z określonym ruchem, jak i używany wobec osób związanych z partią lub ich sympatyków/sympatyczek.